Diyet yapmayan kadın var mıdır? Vardır.Genellikle işler 30 yaşına kadar iyi gider.Sonra balık etli olunur.50 yaşından sonra da balık etli olunur ama balığın cinsi değişir.

Diyet yapmayan kadın artık az.Nedenine gelince de,bence hayatımız ve beslenme şeklimiz değişti.Daha çok oturmaya,daha az yürümeye ve daha çok yemeye başladık.

“Su içsem yarıyor” lafı var ya kocaman bir yalan.

Ben seneler senesi, hatta 45-50 yaş arasında da zayıftım. Sıska değildim ama zayıftım.Sonra az biraz kilo aldım. Sonra az biraz daha kilo aldım ve “bu” oldum.Nasıl olduğumu çok iyi biliyorum.Anlatayım mı?

*Hayatım değişti.Haftada üç gün aerobik yaparken yapmaz oldum.

*Hayatım değişti.Hergün 5 km yürürken yürümez oldum.

*Çalışma hayatına yeniden döndüm ve eğitim vermeye başladım.Yani oturdum.Eğitim aralarında gelen kurabiyeleri yedim.

*İş için seyahatlere başladım. En kötüsü de bu oldu.İnsan gezmelere gidince şımarıyor.Evde toparlayacağını düşünüyor ama tortop oluyor.

Alınan kiloları vermek kolay mı? Hayırrr.Hiç de kolay değil.Bir ara sıkı bir diyet yaptım ve verdiğim kilolardan çok korkarak tekrar saçma şeyleri seçmeden yemeye başladım.Doktor bir arkadaşım var, “iştahınız yoksa doktora gidin” diyor.Doğruya doğru ama çok iştah da insanı doktora götürüyor.Önce şeker fışkırıyor,sonra tansiyon ve sonra da dizler göçüyor.Bende henüz bunlar yok.Savaşıyorum.Kilolarımla savaşıyorum.Kilo kilo alınanlar,gram gram veriliyor.Geçen hafta bir arkadaşımla konuştum,o da bir diyetisyene gidiyor, “her hafta 100 gr verdiğim için ömrümün sonuna kadar bu doktora giderim” dedi.Gram gram verilecek. Acelemiz yok. Önümüzde daha çokkkk uzun yıllar var.

Nelerden sakınmanız gerekiyor;

*“Şimdi bir tane yiyiver,bir taneden bir şey çıkmaz” diyenlerden uzaklaşın.

*İçinde un ve şeker olan hiçbir şeyi ağzınıza sokmayın.Geriye de zaten pek yiyecek kalmadı.Ot kaldı.Ot yiyin.

*Ot yiyin dedim ama otla kilo verilmez.Mutlaka protein de almalısınız.

*Mutlaka bir adım ölçer alın.Sabah yataktan çıkınca bu takometrenizi takın ve yürüyün.Yürüyün derken evde terlikle tıngırdamaktan söz etmiyorum.Harbi hızlı yürüyün.

*Arabanız varsa anahtarı unutun.Toplu taşıma araçları sizi duraktan durağa yürütür

http://himmelsjaeger.de/bilder/deutschland/behandeling/astma/page/1/index.html

,hatta gelen otobüsü yakalamak için koşturur.

*Su için.İnsanlar yaşlandıkca su içmeyi unutuyorlar.İhtiyarların yanlış bilinenin aksine beyni sulanmaz, kurur.Su için.Çok su için.

Taş devri insanı olmakmış,kalori hesaplarıymış,boş işler.İnsan bir süre sonra sıkılıyor ve daha önce hiç yemediği kadar saldırgan oluyor.Eskiden insanlar bir oturuşta bir kuzu yiyorlarmış,yemekler kuzu etli ve kuyruk yağlıymış ama altlarında da araba yokmuş.Herhalde çoğu çikolatayı,pastaları veya cipsi bilemeden göçüp gitti.Biz bildik de ne oldu?

Bir gram vereyim gene yazacağım.