Bu Çin bitmez.Dua edin 15 gün kaldım.Biraz daha fazla kalmış olsaydım artık binlerce sayfa mı tutardı bilemedim.Ama bu Çin için son yazı.

Az önce televizyonda reklamları izlerken aklıma geldi. Senem’in evi İKEA’nın tam karşısında. Şimdi taaa Çin’de olup da İkea’ya uğramamak olur mu? Bakayım İkea’nın Çincesi nasıl oluyor dedim ve  kapısından içeri girdim.Bildiğiniz Çin İkeası. Pazar günleri bizim İkea lar da öyle oluyor. Omuz omuza. Ama buranınki gerçekten farklı. İnsanların bir kısmı lokantasından aldıklarını yiyorlar. Bu normal. Ama bir diğer kısmı da yanlarına pikniğe gidermiş gibi beslenme çantalarını almışlar. İkea’nın hani örnek evleri var ya,onun içine giriyorlar ve evi kendi evleri kadar rahat kullanıyorlar. Koltuklara yayılıyorlar,yiyecek içeceklerini açıyorlar ve yiyorlar.Koltuklara yayılmaları az geliyor ve yataklara yatıyorlar. Vallahi de billahi de İkea’nın yataklarına yatıyorlar.Yorganları da üstlerine çekiyorlar. Öyle iş olsun diye değil. Horul horul uyuyorlar. Uyuyup uyandıktan sonra da insan yatağı toparlar değil mi? Hiç öyle bir endişeleri yok. Kalkıp gidiyorlar ve bir başkası gelip sokulup yatıyor,diğerinin çıktığı yatağa. Çocuk odalarındaki ranzalara çocuklarını yatırıyorlar ve uyutuyorlar. Çocukları uyurken de kendileri koltuklara yayılıp,yiyip içip sohbet ediyorlar. Görülmeli yani. Görülmeye değer.

Bunu yazmasaydım eksik kalırdı. Sanırım dünyanın hiç bir yerinde yok bu durum.

Herkesin ağzında maske var. Maskesiz çok az insan var.Hava kirliliği bazen gün içinde normal düzeyin 500 kat fazlası oluyor.Sürekli sis varmış gibi. Güneş belli belirsiz görünüyor.Belki şehirden uzaklaştıkca durum daha iyidir.

Nisanın birinci gününde tüm merkezi sistem ısıtmalar duruyor. Havanın kaç derece olduğunun hiç önemi yok. Sıcaklık 5 derece oluyor ama ne gam. Hırkanı giy ve otur veya kendi ısıtıcını çalıştır ve öde. Sistem budur. Bizde cam çerçeve açık ve radyatörlere el değmez.

Çiçek ve su ve ışık en sevdikleri şeyler. Doğayla haşır neşirler. Ağaçlarını,sularını seviyorlar.

Yaşamayı seviyorlar. Batıdan çok farklı bir yaşam tazları var.Hangisi daha iyi bilmek zor. Benim için ise İLLE DE VATANIM.