Ortalık,öfkeyi marifet  zannedenler tarafından hallaç pamuğu gibi atılırken,ülkemde iyi şeyler de oluyor. Sanat,savaşın içinde de sanat,faşizme karşı da sanat. Piyano filmini izlediğim zaman bunu daha derinden anlamıştım.

Ayvalıkta, “Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi” var. Ne zaman kurulmuş biliyor musunuz? 1998 de. Kurucusu da Filiz Ali.Filiz Ali Balkan Müzik Formunun üyesi,Uluslararası Müzik Konseyinin ve Avrupa Müzik Konseyinin temsilcisi.Tam yedi kitabı var müzik hakkında. 43. İatanbul Müzik Festivalinde de onur ödülü ile ödüllendirildi.Sizce bu denli müzikle uğraşan ve bilen ve uluslararası ünü olan biri ülkemde baş tacı edilebilir mi? Tabii ki hayır. Her şerden çıkan bir hayır vardır. Aydınlar dokuz köyden de kovulsalar mutlaka 10. köyü yaratırlar. Sevgili Filiz Ali de Ayvalık,Cunda da  AIMA yı yarattı. 1998 den beri de Ayvalık bir müzük kentidir diyebilirim.

2006 yılından itinbaren de, AIMA’da  İdil Biret de piyanosu ve kendisinden ders almak isteyen öğrencileri ile birlikte olmaya başladı.

Türkiye’de veya diğer ülkelerde klasik müzik eğitimi alan gençler 10 gün boyunca İdil Biret ile çalıyor ve çalışıyorlar. Bence rüya gibi.

Bu çalışmaların sonuçlarını da bizlerle paylaşıyorlar.

Ne diyeyim,muhteşem. Tam bir şölen.

Banvit 3 yıldır İdil Biret yönetimindeki Piyano Masterclass etkinliğine sponsorluk yapıyor.  Bu yıl repertuarda Frederic Chopin vardı. Birbirinden güzel ve yetenekli 10 genç,piyanonun başına geçtiler ve yüreğim ümitle doldu. Kindarlara inat  yetişen güzel insanlar da vardı. İdil Biret bu yıl ölümünün yüzüncü yılı anısına Alexander Scriabin’den bir parçayı yorumladı. Bitmesin istedim.Bitmesin.

Müzik Akademisinde sadece piyano olduğunu zannetmeyin. Keman ve Viyola

,kontrbas  için de sponsorlar ve değerli hocalar var.

Müzik sadece ayvalıkta değil. İstanbula da geliyorlar.

Sevgili Filiz Ali iyi ki varsınız.

Daha fazla bilgi için internet size yardımcı olacaktır.