Banvit Çocukevine yeni kayıt yaptığımız çocuklarımızın anneleri  ve gelirlerse babaları ile konuşmalar yapıyoruz. Öngörüşmelerle çocukları tanımaya çalışıyoruz. 20 anne ve baba ile konuştuk ve 20 çocuğun 16 sında beslenme bozukluğu var. Ben, ne zaman neyi nasıl yiyeceğini bilmeyen çocuklar için kullanıyorum  “beslenme bozukluğunu.”  Çocukcukların hiç günahı yok tabii. Anne ve anneanne ve babaanneler baş sorumlu.  22 aylık bir çocuğun annesi bize diyor ki, ” akşam saat 21.30 da taze fasulyenin suyuna ekmek bandım verdim,çok güzel yedi. Sonra da 22.30 gibi evde yaptığım kekten verdim,onu da yedi. Uyudu. Ama sabah kahvaltı etmiyor.” Ne diyeyim ben. Saçımı başımı yolasım geliyor. Hangi beslenme uzmanına giderseniz gidin,kime sorarsanız sorun yemeğin yağı ve salçası suyunda olduğu için yenmemesi gereken şey suyu. Yendiği saate bakarsanız daha da fena. Mide yanmalarına kapıyı açmaktır bu. Özafagus ne etsin buna. Sabah tabii acıkmayacak.Acıkırsa tuhaf.

Gene soruyorum ben,”alerjisi var mı?” Cevap “bizim alerjimiz yok.” Peki ben kimi sordum,anne ile babayı mı,anne ile çocuğu mu,yoksa sadece çocuğu mu? Neden “biz” oluverdiniz. “Bizim ateşimiz çıkmaz.” Siz kimsiniz,kimlerdensiniz? Çocuğunuzu sordum ben. Yani sizden ayrı bir kişiliği olan bireyi sordum. “Biz çok terleriz.”  Sahi mi? Üç beş kişi olunca biz de terleriz. Neden anneler,özellikle anneler çocukları ile kendileri birmiş gibi davranırlar. Göbek bağlarının kesildiğinden sanırım haberleri yok veya bilerek kesmek istemiyorlar.

Bir takıntım daha var,hızımı alamamışken onu da yazayım. “Hadi bye-bye  de yavrum.” Neden bye bye. “Hoşcakal”  ne oldu. Ne güzeldir hoşcakal demek. Yani ben gidiyorum ama sen hoş kal,hoşlukla kal.Bye-Bye yerine “Güle güle “dense ne olur. Bye bye dan daha anlamlı değil mi? Gülerek git. Güle güle devam et yoluna hiç olmazsa anlaşılır bir temenni. Çocuklarımızdan “Allahaısmarladık” demelerini bekleyemeyiz. Zira çok uzun. Ama “kendine iyi bak” yerine neden Allaha ısmarladık kullanılmaz? Ne güzel sözdür,ben gidiyorum ve seni Allaha emanet ediyorum demek. Kendine iyi bak da neymiş? Kafası çalışıyorsa zaten kendine bakar,çalışmıyorsa da tenbihle olmaz bu işler. Bana “kendine iyi bak “dendiği zaman  “nasıl yani” diyorum.Ukalayım ya.

Uzun sözün kısası

,Allaha emanet olun,güle güle gidin,haşcakalın ve yolunuz açık olsun.Bütün bunları yaparken de çocuklarınızın birey olduğunu unutmayın.