Son zamanlarda, birbirlerinden cesaret alan erkekler, kadınlar için konuşmaya başladılar. “Kadın cinayetlerinde artma yoktur, gazetelerin abartmasıdır.” sözünden cesaret de almış olabilirler.

Kendilerini demokrat zannedenler de konuyu orasından burasından mıncıklayarak, “aslında kadın hakları yoktur,konuşacaksak insan haklarından konuşalım” diyerek akılları sıra hem demokrat hem de savunucu görünüyorlar. Görünüyorlar,çünkü ne demokratlar ne de savunucular.

İnsan hakları, genel anlamda insan olan herkesin sahip olduğu temel hak ve özgürlüktür.İnsan hakları ırk,din,dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeden tüm insanların haklarıdır.Yani herkes bu haklarını kullanırken eşittir.

Ancak tüm bunların üstüne kadının,kadın olmaktan gelen hakları vardır.Doğurganlık hakkı gibi.Bu hak,erkek doğuramayacağına göre bir kadın hakkıdır.Ne demek doğurganlık hakkı? Ne zaman doğuracağına karar vermek hakkıdır, doğurganlık hakkı. Kaç yıl ara ile ve kaç tane çocuk yapacağına karar vermektir doğurganlık hakkı.Yani erkek kadına “5 çocuk isterim” diye dayatamaz. Dayatacaksa,buyursun kendisi doğursun. Çocuk doğurmaya karar veren kadın, doktorunu seçmekte, doğumu nasıl yapacağına karar vermekte özgürdür. Bu onun hakkıdır. Kadın sağlığını korumak için istenmeyen gebelikten sağlıklı bir şekilde korunabilmelidir. Bu konuda gereken her türlü tıbbi yardımı almak kadının hakkıdır.

Doğurganlık derken,kadının cinsel haklarına da değinmekte bence yarar var. Cinsellik, kadının görevi değildir ve kocası her istediğinde kadın onunla birlikte olmak zorunda da değildir.Kocası dendiğine göre evlilikten söz ediyoruz. Evlilik erkeğe kadın üzerinde tahakküm etme hakkı vermez. Eğer evlilik içinde de kadının arzusu olmadan cinselliğe zorlanırsa kadın şiddete uğramış demektir ve yasal yollardan haklarını arar.

Bunları dile getirir ve kadına karşı şiddet konusunda duyarlık yaratmaya çalışırken, “ben annemin diz kapağından tahrik oluyorum” diyen erkeği hemen doktora götürerek, bir süre tedavi görmesini sağlamaya çalışmalıyız. Bence çok hasta olmalı o erkek. Küçük kızlarla evlenmeye sevdalı erkekler de hemen saptanarak çocuk pornosu suçu işledikleri için demir parmaklıklar arkasında kalmalılar. Çocuk gelin diye bir durum yok. Çocuk istismarı var. Çocuğa cinsel saldırı var. “Çocuk gelin” diyerek durumu hafifletmemek gerek.Çocuktan gelin olmaz.

Erkeklerin buyruklarını ve yasaklamaya çalıştıkları durumları ters çevirerek onlara uygulamak çok hoş olurdu. Örneğin kadınlar izin vermeden erkekler çalışmamalılar. Örneğin kadınlar geceleri istedikleri gibi dışarı çıkabilmeli ve erkekler evde çocuk bakmalı. Örneğin kadınlar canları istedikleri zaman istedikleri erkeklerle olabilmeliler. Ne o kötü mü geldi? Neden erkeğin elinin kınası olan şey kadının elinin karası olsun ki?

Kadınları evlere kapatmak yerine,erkekleri kapatarak kadınlara nefes aldırmalı.