Sosyal Medya gerçekten sosyal mi? Hayatımızı kolaylaştırıyor mu,zorlaştırıyor mu? Bilginin hemen en hızlı haliyle paylaşıldığı yer midir sosyal medya?

Bilginin,markanın,ulaşılabilir olmanın kapılarını açarken hayatları da kararttığı olmuyor mudur bu sosyal medyanın? Herkesin sınırsız söz hakkının olduğu bir platformdur orası. Üstelik de odamızda otururken sadece iki parmağımızı oynatarak ahkam keseceğimiz bir yerdir sosyal medya. Öyleyse zaman zaman da olsa zarar görüyoruz demektir.

Kime kızıyorsak 10 parmağımızın karasını iki parmağımızı kullanarak,kızdığımız insanı dünyaya linç ettirebiliriz. Kimden intikam almak istiyorsak,gelsin iki parmak.

Nasıl olsa soran yok,sorgulayan yok.

Haksızlığa uğrayanı sözüm ona savunmak adına karşı tarafa en ağır küfürleri edebiliriz. Kızdığımız insanları hem yargılar hem de infaz ederiz. Biz sosyal medyanın kralıyız. Para istemez pul istemez.

Yararları var mı? Var. Çabucak örgütlenirsin,yüzünü görmediğin yeni arkadaşların olur, yazdıkların hoşa giderse ünlü bile olabilirsin. Ama sosyal medyayı kullanırken haddini bileceksin. Abartınca bağımlısı olursun,hiç  bir fikrin olmasa da zikrin olur,hakaret edersin,karşı taraf uyanana kadar her türlü pisliği atabilirsin,tanımadığın kişiler seni onun bunun kakalamasıyla yerin dibine sokar ve çıkarmazlar.

Yaşınız kaç olursa olsun mutlaka facebook,twitter,instagram,pinterest,google,linkedin,youtube kullanıyorsunuzdur. Demek ki siz de kitlelere ulaşıyorsunuz ve hiç bilmediğiniz insanlar sizin sözünüzü paylaşabiliyor ya da siz onlarınkini paylaşıyorsunuzdur. Anlatılan,paylaşılan hikayelerin  ne kadarı doğru hiç düşündünüz mü?

Sosyal Medya aslında içinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgiyi,haberi,içeriği,fikrimizi,fikirleri paylaşma ve okuma alışkanlıklarımızın değiştiği bir platformdur.

Sosyal Medya bizi asosyal yapan bir ortamdır. Odamızda oturarak,tüm dünyayı öğrenmeye kalkmak,herşey hakkında ahkam kesmek sosyal olmak demek değildir.

Gelecek günlerde çocuklarımız bize ne yaptığımızı sorarlarsa onlara şöyle mi demeliyiz; “30 Ağustosta bayraklı mesajlar attım. Meydanlara çıkmaya gerek yoktu. Herkese ulaştım.” “3. köprünün yerine iklim,doğa ve kuşlar için karşı çıktım. Toplantılarına gidemedim” “Kadınlar sokaklarda öldürüldüğü zaman her tarafa mailler attım.Facebook da kendimi paraladım. Sokağa çıkamadım.””Üç çocuk doğurun,iş aramayın,evinizin kadını olun,gülmeyin,vajina demeyin,susun” dendiği zaman o kadar kızdım ki,yazarken klavyeyi kıracaktım. Meydanlara çıkmadım zaten gerek te yoktu.”

Yaşasın giderek asosyal olan insanların sosyal medyası.