Kedi ve köpek severler,saldırın bana. Atış serbest.

Daha önceki yazılarımı okuyanlar,yeni kapıcı ile olan ilişkimi bilirler.Hani beni annesi zannediyordu ya. Bir gece kapıya geldi ve pantalonunu sıyırarak,kıllı bacağını ortaya çıkardı  ” beni köpek ısırdı” dedi. Şimdi insanın köpeği sevmemesini anlarım da,köpek insanı sevmezse korkarım insandan. “Çarşıda bunca insan var,neden hiç birini değil de seni ısırdı” dedim. “Sormadım ama ben ona bişey yapmadım” dedi. Çarşıda bir kirli adam var. Sanırım sokaklarda yatıyor. Etrafında da onlarca köpek. Kulaklarının bir kısmı küpeli köpeklerin  ama dert değil. Isırınca küpeli köpek ısırıyor. Kapıcı hastahaneye ve günlerce de kuduz aşısına gitti. Allah bana acıdı da bir de o sırada kudurmadı.

Kediler sokaklarda. Hiç bir aşıları yok. Kısırlaştırılmadıkları için de binlerce doğuruyorlar. Doğan yavruları baba kediler yiyorlar. Bir kısmı da ezilip gidiyor.

Nylon poşetlerin içinde haşlanmış makarnalar,kalmış yemekler,kuru ekmekler kediler yesin diye. Kediler bunları yemez. Ben evimde kedi de baktım.Yemediklerini biliyorum.Ayrıca nylon poşetlerin içindekileri yese de poşeti toplayıp çöpe atamadığı için ortalık pislik.

Kedi mamaları var. En ucuzundan alıp,sokak köşelerine avuç avuç bırakıyorlar. Kargalar çok mutlu. Kedi mamalarını onlar da yiyorlar. Hem kediler hem de kargalar fil kadar oldular hormonlu ucuz mama yemekten. Kargalar,bildiğin hindi kadar oldular. Artık kıçlarını kaldırıp uçamadıkları için sekiyorlar.

Bütün bunlara karşı çıkınca da ” hayvan sevmeyen insan da sevmez” diyorlar. Ben hayvan severim. Ama her insanı sevmem. Sorumsuz insanları hiç sevmem.

Kedi ve köpek bakacaksan,evinde bakarsın. Evde kedi bakıyorsan belli bir pisliği göze alırsın. Kumu, yemeği,suyu, tüyü döküntüdür. Gezmeye giderken ayak bağıdır. Veterinere mutlaka gitmelidir,aşılarını olmalıdır,paradır.

Köpek bakacaksan her sabah ve akşam çıkaracaksın,yürüteceksin,yemeğini vereceksin,veterinere götüreceksin.Gezmeye giderken bırakacak yer bulacaksın.

Şimdi tüm kedi ve köpekleri sokakta besleyenlere desem ki kardeş git bir sığınakta çalış,bin türlü bahane üretirler. Sığınaklar kötü,fena,yok diye.İyi ya işte sen yarat. Desem ki kedi ve köpeklere verdiğin parayı ÇYDD ne ver bir kız çocuğu kurtaralım,hepisini biz nasıl kurtaralım derler. Desem ki kardeşim,git kendine uygun bir STK da çalış ve bişey yap,doğru dürüst STK mı var derler.

Sonra sorsak bu sokakta kedi  köpek besleyenlere hangi ülkede yaşamak istersiniz diye hiç biri Hindistan demez ama batıda yaşamak isterler. Oysa Hindistan tam onlara göre,kediler ve sıska köpekler  ortalıkta,maymunlar üstünüze atlıyor,domuzlar sokaklarda başıboş dolaşıp farelerle birlikte çöp yiyorlar,öküzler sokaklara işeyip sıçıyorlar. Ama  Batıda yani medeniyette sokakta bir tek kedi ve köpek yok ama herkesin evinde kedi ve köpek var.

Ülkece kafayı yedik.Bütün bunlar ondan.